- Home
- Diergezondheid
- Onderzoek
- Onderzoeken-pluimvee
- Onderzoek-naar-transmissie-van-E-coli-via-de-lucht
Onderzoek naar transmissie van E. coli via de lucht

Transmissie via de lucht van Escherichia coli (E. coli) in pluimveestallen wordt onderzocht in een uitgebreid project. De eerste fase is nu afgerond, hierbij zijn een geschikte bemonsteringsmethode en een geschikte kweekmethode onderzocht.
Voor het bemonsteren bleek de impaction-methode goed te werken, na tests in de proefstal en op een leghennenbedrijf. Met de impaction-methode wordt lucht over en door een agarfilter gezogen. Deeltjes uit de lucht blijven daarbij achter op de agar (voedingsbodem voor bacteriën). Op de zo verkregen monsters is PCR- en bacteriologisch onderzoek uitgevoerd. De voorgestelde PCR-methode bleek niet geschikt en zal in de rest van het onderzoek daarom niet worden gebruikt. Buiten dit project om zal wel worden onderzocht of verbeteringen aan de PCR mogelijk zijn. Voor het kweken van de bacteriën zijn platen met verschillende voedingsbodemsamenstellingen getest, waarbij MacConkey-agar (MCA) de voorkeur heeft voor het vervolg van dit project. Ook werd duidelijk dat het beste gedurende twintig minuten kan worden bemonsterd. Dit zal bij het vervolgproject gedaan worden. Er kunnen dan biologisch relevante hoeveelheden E. coli worden gemeten in de stallucht. In het vervolgonderzoek zal er tijdens uitbraken worden gemeten en tevens worden onderzocht of er verwantschap is tussen de E. coli’s in de lucht en betrokken bij het ziekteproces.
Dit onderzoek is door GD uitgevoerd in opdracht van AVINED en maakt onderdeel uit van het jaarlijkse AVINED-onderzoeksprogramma dat door pluimveehouders wordt gefinancierd.